kostel sv. Markéty, Křesetice

Kliknutím mapku aktivujete

Doba založení kostela není známa, zřejmě spadá do doby kolem roku 1300. Není také známo, jestli stavbu iniciovali sedlečtí cisterciáci nebo předchozí majitelé statku. Do dnešní podoby byl kostel upraven v době baroka, kdy patronát vykonávali kutnohorští jezuité. Barokní přestavba probíhala v několika fázích. Nejstarší údaje se datují k roku 1644. Tehdy snad přibyla sakristie. S jistotou v roce 1680 vznikla nová věž s předsíní nad vstupem do kostela, která v roce 1706 získala nový mramorový portál a schodiště. Ukončení barokních stavebních úprav spadá zřejmě do roku 1740, ze kdy nejspíše pocházejí obě boční kaple lodi. Součástí barokních zásahů byly i okenní otvory a také zřízení přístupového schodiště ke hřbitovu a jednoduché brány na západní straně areálu. V roce 1782 získala kostelní věž novou báň. Na konci 18. století mohla být postavena márnice. Z doby kolem poloviny 19. století pochází novorománská hrobka rodiny Svobodových za presbytářem kostela. Pozdější úpravy a opravy jsou v nevelkém rozsahu. V roce 1890 měl být pořízen nový snížený krov. Nový strop v lodi byl vyzdoben freskou Proměnění Páně od Václava Vysekala st.. V roce 1911 proběhla oprava vnějších omítek a byly zakoupeny věžní hodiny od firmy Adamec z Čáslavi. Součástí úprav na přelomu 19. a 20. století bylo zřízení dřevěné předsíňky před venkovním vstupem do sakristie. V roce 1946 byl strop v lodi vyzdoben malbou od akad. malíře Rudolfa Adámka z Prahy.

Nejbližší události v místě (rozmezí od 27.4. do 7.5.2024)

Den Čas Druh intence
neděle