Nejnovější zprávy z Církev.cz

Oslava svátku sv. Vojtěcha v pražské katedrále

Oslavy svátku sv. Vojtěcha se uskuteční v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v úterý 23. dubna od 7.00 – v kapli sv. Vojtěcha ji celebruje P. Ondřej Pávek – a od 18.00., kdy v hlavní lodi bude mši sv. celebrovat emeritní biskup Karel Herbst. V neděli 28. dubna bude od 10.00 v hlavní lodi celebrovat mši svatou biskup Zdenek Wasserbauer.

Číst dál

"Nechte se strhnout Boží láskou," vyzval papež bosé karmelitky

"Cesta kontemplace je svou podstatou cestou lásky, která nás činí svědky té lásky, kterou jsme přijali", uvedl papež František ve čtvrtek 18.dubna 2024 ve Vatikánu, když přivítal na audienci představené a členky bosých karmelitek.

Číst dál

Novým děkanem kapituly byl jmenován J.M. can. ICLic. Mgr. Martin Davídek.

Litoměřický biskup Mons. Stanislav Přibyl jmenoval 12. dubna 2024 nového děkana Katedrální kapituly u sv. Štěpána, kterým se stal sídelní kanovník J.M. can. ICLic. Mgr. Martin Davídek.

Číst dál

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc duben 2024

Modleme se, aby se všechny národy postavily na stranu míru.

Číst dál

Mladý Kamerunec: Pašování migrantů je dokonale fungující business

Příliv migrantů neskončí, dokud Afrika nebude schopna hospodařit s vlastními zdroji, domnívá se Daniel Bourha, mladý Kamerunec, který se před osmi lety usadil ve Francii. Zdůrazňuje, že proud migrantů je řízen efektivní sítí převaděčů. Jde o velké peníze, a proto to samo od sebe neskončí, dodává Bourha, který byl hostem konference o migraci MED24 pořádané arcidiecézí Marseille.

Číst dál

Osobnosti Královéhradecké diecéze oceněny Krajským úřadem

Nejvyšší krajské ocenění získali ředitel prvního hospice Miroslav Wajsar a kardinál Dominik Duka. Za rozvoj kvality života v Královéhradeckém kraji byl medailí Královéhradeckého kraje I. stupně oceněn také neratovský kněz Mons. Josef Suchár.

Číst dál

FOTOGALERIE: Valné shromáždění Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených

Na Vranově u Brna se v těchto dnech koná 21. valné shromáždění UCESM (Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených). Letos se řeholníci zamýšleli na tématem “Náboženský život: identita a budoucnost - tváří v tvář dnešním výzvám“. Mezi hosty byla i sr. Nathalie Becquart XMCJ, podsekretářka biskupské synody, která hovořila o aspektu synodality a zapojení laiků do řeholního života a vztahem řeholníků k nim.

Číst dál

VIDEO: Biskup Stanislav Přibyl: První kroky v Litoměřicích

Mons. Stanislav Přibyl hovoří o prvních krocích a plánech, které ho čekají v roli sídelního biskupa Diecéze litoměřické.

Číst dál

Novéna za rodiny. Ostravsko-opavskou diecézí poputují ostatky bl. rodiny Ulmových

Poutní místo Maria Hilf získá ostatky bl. rodiny Ulmových. Polské mučedníky nacismu, kteří doma ukrývali židy, církev blahořečila loni na podzim. Biskup Martin David zve celou diecézi k duchovní přípravě na slavnostní umístění ostatků na Maria Hilf, které se uskuteční při Pouti rodin 11. května. Připravena je novéna s modlitebními setkáními na devíti místech v diecézi. Text novény a termíny modlitebních setkání najdete v článku.

Číst dál

Na konci dubna proběhnou Dny dobrovolnictví

Česká republika se chystá na událost, která propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Ve dnech 25.–28. dubna 2024 proběhnou Dny dobrovolnictví.

Číst dál

Vrchní římský rabín připomíná původní význam Milostivého léta

Osm měsíců před začátkem Jubilejního roku 2025, nazývaného také Svatý rok, připomíná vrchní římský rabín původní biblický význam jubilea. Díky němu si každý měl uvědomit, že Bůh je dárcem toho hlavního: svobody a půdy. Sloužilo také jako pravidelná náprava nepravostí, říká rabín Ricardo Di Segni.

Číst dál

Skončilo zasedání Rady kardinálů

V Domě sv. Marty ve Vatikánu se ve dnech 15. a 16.dubna 2024 konalo zasedání Rady kardinálů, poradního orgánu papeže Františka. V průběhu jednání zazněly reflexe o úloze žen v církvi, o probíhající synodě a rovněž modlitby za oběti válečných konfliktů, které se odehrávají na mnoha místech světa.

Číst dál

Kněžská a jáhenská svěcení v roce 2024

V roce 2024 se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uskuteční celkem 12 kněžských a 5 jáhenských svěcení. Přinášíme jejich přehled podle diecézí. Doprovázejme novokněze i jáhny naší modlitbou.

Číst dál

Letní duchovní cvičení pro mladé muže v Olomouci

Duchovní cvičení pro mladé muže od 17 do 40 let se uskuteční 29.7. – 2.8.2024 v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. Povede je P. Karel Skočovský, prefekt studentů na kolejích AKS.

Číst dál

Biskup Josef Kajnek slaví 75. narozeniny

Před 75 lety, 18. dubna, se narodil Josef Kajnek, emeritní pomocný biskup královéhradecké diecéze. Přejeme mu dobré zdraví a hojnost Božího požehnání.

Číst dál

Olivia Maurel: Vystoupení v českém parlamentu významně pomohlo šířit povědomí o úskalích náhradního mateřství

Mezi účastníky nedávné římské konference o surogátním mateřství byla Olivia Maurel, Francouzka, která se sama narodila z náhradního mateřství a nyní vede kampaň za všeobecný zákaz této praxe. Jak uvedla v rozhovoru pro francouzskou sekci Vatikánského rozhlasu, významnou roli v šíření povědomí o problematičnosti náhradního mateřství sehrálo její vystoupení v české Poslanecké sněmovně v listopadu loňského roku. Ačkoli je deklarovaná ateistka, napsala také papeži Františkovi, sešla se s ním a získala jeho podporu.

Číst dál

Papež František: O ctnosti správné míry

O umírněnosti neboli schopnosti ovládat se hovořil papež František v další ze svých katechezí o ctnostech. Poutníkům přicházejícím na středeční audienci připomněl, že mírnost či střídmost nečiní člověka bezbarvým a zbaveným radostí života, ale učí hledat správnou míru. "Abychom si vážili dobrého vína, je lepší ho vychutnávat malými doušky, než ho vypít na jeden zátah," podotkl Svatý otec.

Číst dál

Australský arcibiskup odsuzuje útok a povzbuzuje věřící, aby se nebáli chodit na bohoslužby

Katolický arcibiskup ze Sydney odsoudil pondělní útok na biskupa východní asyrské církve Mar Mari Emmanuela, při němž byli zraněni tři lidé, a povzbudil místní, aby se nevyhýbali bohoslužbám a nereagovali pomstou. Uvedl, že nejlepší odezvou na násilí a strach je modlitba a smír.

Číst dál

Jarní plenární zasedání ČBK se uskuteční v Krkonoších

Ve dnech 22. - 24. dubna 2024 se koná 139. plenární zasedání České biskupské konference. Tentokrát se čeští a moravští biskupové sejdou na Erlebachově boudě ve Špindlerově Mlýně.

Číst dál

Papežské ocenění pro Josefa Kořenka

Papež František udělil řád sv. Řehoře Velikého 2. stupně – rytíř komandér Josefu Kořenkovi, organizátorovi mnoha aktivit propojujících křesťanství se společností. Významné ocenění mu v pátek 12. dubna 2024 předal arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner, předseda ČBK, a arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík v křížové chodbě kostela sv. Michala v Olomouci.

Číst dál

Mezinárodní setkání kněží v Římě, příprava na druhé zasedání synody o synodalitě

Ve dnech 29. dubna až 2. května 2024 se v Sacrofanu a Římě uskuteční mezinárodní setkání přibližně 200 farních kněží, které se bude zabývat tématem "Jak být synodální místní církví v misii". Tato aktivita je součástí příprav na druhé zasedání XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody o synodalitě. Kněze z ČR bude zastupovat P. Prokop Brož a jedním z pěti odborníků, kteří budou doprovázet práce ve skupinách, je Mons. Tomáš Halík.

Číst dál

Webinář pro lektory, kteří přednášejí na školách o náboženství

Pracovníci olomouckého Centra pro školy zvou všechny zájemce na webinář, jehož cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. vstupů do škol s náboženskými tématy. Tentokrát je tématem postava sv. Josefa. On-line setkání se uskuteční v úterý 23. dubna 2024 od 17.00 do 19.00.

Číst dál

FOTOGALERIE: Vernisáž výstavy „Nezapomeňme zločiny komunismu“

V pátek 12. dubna 2024 se v ambitu kostela sv. Michala v Olomouci uskutečnila vernisáž výstavy „Nezapomeňme zločiny komunismu“. Výstava se koná u příležitosti 75. výročí zveřejnění pastýřského listu věřícím. Vernisáže se účastnil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, pražský arcibiskup Jan Graubner a pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.

Číst dál

Generální shromáždění UCESM se koná letos na Vranově u Brna

21. valné shromáždění UCESM (Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených) se koná od 15. do 20. dubna 2024 v Duchovním centru sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna. Letos se řeholníci zamýšlí na tématem “Náboženský život: identita a budoucnost - tváří v tvář dnešním výzvám“. České konference vyšších řeholních představených zastupují sr. Krista Chládková, sr. Vojtěcha Zikešová a P. Lukáš Fošum.

Číst dál

50 let od pohřbu Štěpána Trochty

V sobotu 6. dubna jsme si připomněli 50. výročí úmrtí Štěpána kardinála Trochty, dnes, v úterý 16. dubna, pak uplynulo na den přesně 50 let od jeho pohřbu. Ten byl pro současníky snad ještě významnějším dnem, neboť to bylo skutečné poslední rozloučení s obdivovaným biskupem.

Číst dál

Velehrad nositelem ocenění Evropského dědictví

Značka Evropské dědictví (EHL = European Heritage Label) byla nově udělena Evropskou komisí Velehradu a dalším 16 cisterciáckým klášterním krajinám z 5 zemí. Podařilo se to díky spolupráci pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu (zkr. CISTERSCAPES), do níž jsou v České republice zapojeny klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad.

Číst dál

“Rozhovory v Duchu" pro ženy v synodální církvi

Světová unie katolických ženských organizací (WUCWO) připravuje on-line setkání pod názvem "Rozhovory v Duchu", které pořádá ve spolupráci s World Women's Observatory (WWO) a Ignatian Encounter Ministry. 23. dubna 2024 se na internetu propojí přibližně 1400 žen z celého světa na on-line setkání, které je také přípravou na druhé zasedání synodálního shromáždění v říjnu tohoto roku v Římě.

Číst dál

Pařížská katedrála Notre-Dame bude po 5 letech otevřena

Před pěti lety, 15. dubna 2019 se Paříž stala svědkem tragédie, když katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny. Pařížský arcibiskup vyhlásil znovuotevření na prosinec 2024.

Číst dál

Večer chval s kapelou Timothy a ESPE v Brně

Slovenská worshipová skupina Timothy a ESPE přijedou již tuto neděli 21. dubna od 16h do 18h30 v rámci 2. ročníku Worship moments do Sono Music clubu Brno. Vstup zdarma.

Číst dál

Studijní projekt pro mladé novináře se stáží v TV Noe

Křesťanská televize Noe společně s Vyšší odbornou školou publicistiky v Praze i letos pokračují ve studijním projektu pro mladé novináře a zájemce o práci v médiích.

Číst dál

Při útoku nedaleko Sydney bylo v kostele pobodáno několik lidí

V pondělí 15. dubna bylo pobodáno několik osob v kostele ležícím západně od australského města Sydney. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na místní policii. Ta uvedla, že útočníka zadržela. Motiv jeho činu zatím není jasný. V sobotu jiný muž v nákupním centru v Sydney zabil šest osob a 12 dalších zranil.

Číst dál

Světové dny mládeže proměňují životy mladých už 40 let

V neděli 14. dubna 2024 si Řím připomněl 40 let od prvních Světových dní mládeže v Římě. Při této příležitosti promluvil kardinál Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání.

Číst dál

Týden modliteb za duchovní povolání 2024

Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční – neděli Dobrého pastýře. Letos probíhá od 15. do 21. dubna 2024. Impulsem k modlitbám je Ježíšova výzva: „Proste Pána žní, aby poslal dělníky na svou žeň“ a “Získávejte mi učedníky…“ Papež František ke Světovému dni modliteb za povolání vydává každý rok poselství.

Číst dál

FOTOGALERIE: Zvony míru a pokoje pro Evropu

V sobotu 13. dubna slavil rottenbursko-stuttgardský biskup Gerhard Schneider spolu s ostravsko-opavským biskupem Martinem Davidem pontifikální mši svatou u příležitosti navrácení původně zrekvírovaných zvonů z druhé světové války. Při slavení eucharistické slavnosti věřící vyprošovali mír a dar Pánova pokoje pro nás, naše země, Evropu a jiné oblasti světa.

Číst dál

Svatovojtěšská pouť královéhradecké diecéze na Libici

Svatovojtěšská pouť v Libici nad Cidlinou, rodišti svatých bratří Vojtěcha a Radima připadá letos na sobotu 27. dubna. Tradice svatovojtěšských poutí sahá do daleké minulosti. Jak už její název napovídá, je spojena s úctou k jednomu z českých patronů, druhému českému biskupovi sv. Vojtěchovi, pocházejícímu z rodu Slavníkovců.

Číst dál

Papež schválil nové dekrety Dikasteria pro blahořečení a svatořečení

Papež František v sobotu 13. dubna přijal kardinála Marcella Semerara, prefekta Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, a schválil dekrety, které vyzdvihují mimořádné svědectví víry čtyř osob.

Číst dál

Pět zvonů navrácených z Německa si převzaly české farnosti

Češi a Němci se v sobotu 13. dubna setkali v ostravské katedrále Božského Spasitele, aby se společně modlili za mír. Symbolem smíření je návrat pěti zvonů, které zrekvírovala nacistická válečná mašinérie. Projekt Zvony míru propojuje domovské farnosti zvonů s těmi německými, kde zvony po druhé světové válce sloužily. Víkendový česko-německý program zakončila návštěva Oldřišova, kde dostal slovo také očitý svědek snímání zvonů, o jehož vzpomínkách neměli někteří místní ani tušení.

Číst dál

Zahájení kurzu Staroslověnská liturgie a literatura v českém prostředí

Cyrilometodějská křesťanská akademie v rámci kurzu Teologie v praktickém životě křesťana a k poznání cyrilometodějského díla pořádá v letním semestru akademického roku 2024 cyklus čtyř přednášek na téma „Staroslověnská liturgie a literatura v českém prostředí“.

Číst dál

Do Česka přijeli nemocniční kaplani z celé Evropy a USA

Praha se v minulém týdnu stala hostitelským městem 18. mezinárodní konference pořádané Evropskou sítí nemocničních kaplanů (ENHCC). Jedná se o vrcholné odborné a pracovní setkání kaplanů z celé Evropy a USA. Konference se koná jednou za dva roky a Česká republika byla hostitelskou zemí vůbec poprvé.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 15. do 21. dubna 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

FOTOGALERIE: Evropské zasedání nemocničních kaplanů

Ve dnech 10.- 14. dubna 2024 se v Praze konala konference Evropské sítě nemocničních kaplanů (European Network of Health Care Chaplaincy, ENHCC). Součástí programu byla ekumenická bohoslužba, kterou v pražské katedrále sv. Víta společně vedli dómský farář Mons. Milan Hanuš, P. Václav Tomiczek - člen organizačního týmu, Gudrun Rosen - předsedkyně ENHCC, generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš, synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný a P. Martin Moravec, OCr.

Číst dál

Svatý otec k útoku Íránu na Izrael: Už žádné války, žádné násilí!

V závěru modlitby Regina Coeli v neděli 14. dubna vyjádřil papež František zármutek a znepokojení nad včerejším útokem Íránu na Izrael a vyzval k zastavení všeho, co by mohlo zavléci Blízký východ do ještě většího válečného konfliktu.

Číst dál

Papež při modlitbě Regina Coeli: Je krásné sdílet víru!

Papež František během promluvy při nedělní modlitbě Regina Coeli na třetí neděli velikonoční vyzval věřící, aby se zamysleli nad svým osobním setkáním s Pánem, ale i nad tím, jak je krásné předávat naši víru.

Číst dál

FOTOGALERIE: Uvedení do úřadu olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka

Při slavnostní bohoslužbě, která se v sobotu 13. dubna 2024 dopoledne uskutečnila v katedrále sv. Václava, se patnáctým olomouckým arcibiskupem a moravským metropolitou stal Josef Nuzík. Nového arcibiskupa v moravské metropoli přivítalo přibližně 3 500 věřících. Přinášíme z této slavnosti fotogalerii.

Číst dál

Biskup Jan Vokál vysvětil jáhna

V Sádku u Poličky přijal jáhenské svěcení jako předstupeň kněžství František Zloch.

Číst dál

Generálním vikářem olomoucké arcidiecéze byl jmenován Ladislav Švirák

Jméno nového generálního vikáře, svého nejbližšího spolupracovníka a zástupce, oznámil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík v závěru bohoslužby, při které byl v sobotu 13. dubna 2024 uveden do úřadu.

Číst dál

Úřadu olomouckého arcibiskupa se ujal Josef Nuzík

Při slavnostní bohoslužbě, která se v sobotu 13. dubna 2024 dopoledne uskutečnila v katedrále sv. Václava, se patnáctým olomouckým arcibiskupem a moravským metropolitou stal Josef Nuzík.

Číst dál

Homilie pronesena při inauguraci arcibiskupa Josefa Nuzíka

Přinášíme plné znění homilie olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka, kterou pronesl při inaugurační bohoslužbě v sobotu 13. dubna v katedrále sv. Václava v Olomouci.

Číst dál

Papež František vyrazí na nejdelší cestu svého pontifikátu do Asie

Papež František v září vyrazí na nejdelší cestu svého pontifikátu do Asie, kde navštíví Indonésii, Papuu Novou Guineu, Východní Timor a Singapur. Oznámil to dnes vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Sedmaosmdesátiletý papež letos výrazně zpomalil tempo návštěv v zahraničí a zatím mimo hranice Vatikánu a Itálie nevycestoval.

Číst dál

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji.

Číst dál

Květiny pro Rudolfa Jana: Pocta arcibiskupovi, jehož srdce bilo pro Olomouc

V pátek 12. dubna 2024, den před svým uvedením do úřadu olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity, uctil Mons. Josef Nuzík památku jednoho ze svých předchůdců na stolci sv. Metoděje: kardinála Rudolfa Jana, od jehož zvolení třetím olomouckým arcibiskupem uplynulo právě 205 let.

Číst dál

Nigérie: Extremisté zabili deset lidí včetně těhotné ženy a jejího dítěte

Na Velikonoční pondělí (1. dubna) udeřili ozbrojenci z kmene Fulani ve střední Nigérii a zmasakrovali deset křesťanů včetně těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte. Útoky se odehrály ve třech komunitách ve farnosti sv. Tomáše v Bokkosu ve státě Plateau.

Číst dál

Erfurt zve na blížící se Katolické dny

Na přelomu května a června ( 29. května – 2. června 2024) se v německém Erfurtu konají Katolické dny (tzv. Katholikentag), které jsou tradičním setkáním věřících z celého Německa, ale vítáni jsou i návštěvníci ze zahraničí. Do programu se zapojí i církev z ČR a využije této příležitosti nejen k prezentaci církevních památek ale i svých aktivit. Mottem letošních 103. Katolických dnů je „Budoucnost patří pokojným lidem“.

Číst dál

Papež vyzval děti v římské farnosti, aby se ve všech situacích obracely k Bohu

Svatý otec navštívil ve čtvrtek 12. dubna odpoledne farnost na předměstí Říma, kde zahájil tzv. "školu modlitby" s dětmi, které se připravují na první svaté přijímání v rámci Roku modlitby. Odpovídal na četné otázky a povzbuzoval je, aby přijaly svou víru a obracely se k Bohu v modlitbě v dobrých i zlých časech.

Číst dál

Hlasování o potratech v Evropském parlamentu je "ideologickou deklarací" a nespadá do kompetence EU

Evropský parlament ve čtvrtek 10. dubna schválil zařazení tzv. práva na potrat do Listiny základních práv EU. Vincenzo Bassi, předseda Federace katolických rodinných asociací v Evropě (FAFCE), v reakci na hlasování Evropského parlamentu uvedl, že není ničím jiným než cynickou politickou pozicí před volbami do Evropského parlamentu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Výročí 30 let Vězeňské duchovenské péče ČR

U příležitosti oslav 30 let existence Vězeňské duchovenské péče se ve čtvrtek 11. dubna v evangelickém sboru U Jákobova žebříku v Praze-Kobylisích konala za účasti duchovních jednotlivých církví a vedení Vězeňské služby ČR slavnostní ekumenická bohoslužba. Přítomen byl Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, který má v rámci ČBK vězeňskou službu na starosti, a také Tomáš Tyrlík, předseda Ekumenické rady církví v ČR.

Číst dál

Dívčí pěší pouť do Napajedel k Aničce Zelíkové

Pouti za ochranu nenarozených u příležitosti slavnosti Zvěstování Páně a také stého výročí narození Aničky Zelíkové se v pondělí 8. dubna 2024 zúčastnily také studentky Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži.

Číst dál

VIDEO: Když tvoří tvůrce

Jak Bůh jedná s člověkem? Co znamená, když Boha nazýváme hrnčířem? V rámci návštěvy sklárny Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova se nad těmito otázkami zamýšlí litoměřický biskup a generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Číst dál

Novým proboštem Svatoštěpánské kapituly se stal J.M. can. ICLic. Józef Szeliga

V čele svatoštěpánské kapituly bude v příštích pěti letech stát litoměřický děkan farnosti U Všech svatých J.M.can. ICLic. Józef Szeliga, který byl zvolen v tajné volbě 14. března.

Číst dál

Pohled do klášterního života 160 let staré řeholní komunity tzv. čokoládových sester

Cisterciácké opatství Castagniers, které se nachází v oblasti Maritimes-Alpes severně od Nice, je domovem čtrnácti řeholnic, kterým se v regionu říká "čokoládové sestry". Tyto provensálské řádové sestry provozují již více než sedmdesát let malou řemeslnou čokoládovnu. Přinášíme zajímavou historii opatství Castagniers a lahodné čokolády, kterou sestry vyrábějí.

Číst dál