kostel sv. Václava, Malešov

Kliknutím mapku aktivujete

Na místě dnešního kostela původně stála kaple stejného zasvěcení. Podle pověsti bývala dřevěná, zvaná Žižkova kaple. Shořela v roce 1729. Nový kostel byl vystavěn v letech 1731-1733 na objednávku Karla Joachyma hraběte z Brédy, dofinancování a dokončení zřejmě uskutečnil Jindřich Karel z Osteina. Barokní varhany z roku 1730 pocházejí z kutnohorského chrámu sv. Bartoloměje.

Kvalitní barokní architektura z 1. poloviny 18. století; urbanistická dominanta náměstí. Stavbu kostela nejspíše zahájil Karel Joachym hrabě z Brédy, který získal malešovské panství v roce 1725 a financoval zde kromě kostela i novostavbu správní budovy, tzv. zámečku, jakož i mnoho jiných staveb na svých dalších panstvích. Ale jelikož špatně hospodařil, tak se zadlužil a byl nucen panství rozprodávat. Stavbu kostela podle erbu nad hlavním vstupem nejspíše dofinancoval rod Osteinů, který v polovině 18. století získal v Českých zemích značný majetek.