kostel sv. Ondřeje, Chlístovice

Kliknutím mapku aktivujete

Výstavba kostela s věží spadá do vrcholné nebo pozdní gotiky. Podle vazby na starší osídlení je velmi pravděpodobné, že se zde nacházela ještě starší sakrální stavba. Podle dendrochronologického průzkumu věž vznikla po roce 1496, loď i presbytář mohou být i starší. Písemně je kostel doložen v roce 1352 pod názvem Hrádek. V 80. letech 16. století byla upravována věž, vzniklo dnešní bedněné patro se zvonovou stolicí. Do současné podoby kostel formovala barokní přestavba, zřejmě na počátku 18. století. K výraznější obnově pak došlo v roce 1765 (nová předsíň a hřbitovní kostnice, která nahradila starší dřevěnou). Kruchta vznikla zřejmě až později. V 19. století stavba dostala nový krov s nižší střechou. Nevelké úpravy proběhly ve 20. století (výměna vstupních dveří a dveří do schodišťové přístavby).