OTEVÍRACÍ DOBA do konce roku 2021
pondělí - neděle 10-17

listopad, prosinec
úterý - neděle 10-16
(chrám je zavřený 24.12.)

Koupit vstupenky

Změny v otevírací době během října:
7.10. a 27.10. bude chrám sv. Barbory pro návštěvníky zcela uzavřen z důvodu natáčení filmů.

6.10. a 8.10. bude chrám návštěvníkům přístupný, v chrámu bude ale probíhat montáž a demontáž rekvizit.
10.10. bude chrám sv. Barbory z důvodu konání mše otevřen 11-17 hodin.
25.10. bude chrám návštěvníkům přístupný, bude ale probíhat příprava na filmování v těsné blízkosti chrámu (exteriér).
26.10. bude chrám přístupný návštěvníkům, v chrámu bude ale probíhat montáž rekvizit.
29.10. bude chrám sv. Barbory z důvodu konání svatebního obřadu otevřen 11.30-17 hodin.

VSTUPNÉ

PROHLÍDKOVÝ OKRUH BARBORA
přízemí chrámu sv. Barbory, vnitřní balkony (empory)

Dospělí                              160 Kč
Senioři od 65 let                120 Kč
Studenti od 15 do 26 let    120 Kč
Děti od 6 do 15 let               50 Kč
Držitelé průkazu ZTP          50 Kč
Děti do 6 let                      zdarma

PROHLÍDKKOVÝ OKRUH 3TOP
prohlídkový okruh Barbora, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Sedlci

Dospělí                              220 Kč
Senioři od 65 let                155 Kč
Studenti od 15 do 26 let    155 Kč
Děti od 6 do 15 let             130 Kč
Držitelé průkazu ZTP        130 Kč
Děti do 6 let                      zdarma

Zakoupením vstupenky do chrámu sv. Barbory přispíváte na zpřístupnění památek kaple Božího těla a kostela Matky Boží Na Náměti.

DALŠÍ SLUŽBY

• WC (i bezbariérové) najdete v infocentru v těsné blízkosti chrámu.
    • Bezbariérový přístup je zajištěn pouze do přízemí chrámu; schodiště na emporu nedisponuje bezbariérovým opatřením.
    • V případě zájmu o konání svatebního obřadu najdete bližší informace zde.
    • Pokud máte zájem uspořádat koncert či jinou vhodnou kulturní akci, volejte pro bližší informace  zde.

Barborská 685, 284 01 Kutná Hora
info@khfarnost.cz

Bc. Kristýna Drahotová, vedoucí turistických služeb
kristyna.drahotova@khfarnost.cz

Nabídka prohlídek

Nabídka prohlídek pro děti

Historie chrámu

Na počátku středověku byla nynější Kutná Hora poklidným místem, kde žilo jen několik málo lidí. I proto si zde založili klášter cisterciákové, mniši, kteří vyhledávali samotu a ticho k modlitbě. Vše se změnilo, když tu byly nalezeny bohaté zdroje stříbrné rudy. Vypukla stříbrná horečka a zanedlouho vzniklo rušné město, které záhy získalo královská privilegia. Na konci 14. století se začal stavět velkolepý chrám sv. Barbory, který dnes patří do zlatého fondu světového architektonického dědictví.

Stojí na skále na západním svahu říčky Vrchlice, nad místem, kde byl hlavní vstup do nejhlubšího dolu města. Chrám se tyčí nad krajinou, jako by do ní od věků patřil: jako zhmotněná naděje nejen všech horníků a středověkých měšťanů, ale i nás, kteří k němu přicházíme dnes.

Byl stavěn po vzoru velkých francouzských katedrál. V subtilním kamenném zdivu jsou osazena velkorysá okna, která otevírají prostor pro mystický dialog světla a stínu. Nečekané řešení horního patra, s emporami po obou stranách hlavní lodi, ještě posiluje úlohu světla proudícího dovnitř. Geniální zaklenutí s krouženými žebry je pozdvihnuto na vrchol estetiky a podtrhuje jedinečnost celé stavby.

Dodnes můžeme žasnout nad dovednostmi našich předků, nechat se oslovit a snad i trochu proměnit krásou uměleckých děl. Můžeme se v tichu zastavit a přemýšlet o hloubce a tajemství vlastního života.

« z 16 »