Změny otevírací doby v říjnu

Ve dnech 2., 4. a 10. 10. budou uzavřeny empory chrámu sv. Barbory, přízemí chrámu zůstává přístupné.

Ve středu 3. 10. bude chrám sv. Barbory otevřen dle běžné otevírací doby.
Původní uzavírka z důvodu filmového natáčení je z technických důvodů zrušena.

V neděli 14. 10. bude chrám sv. Barbory otevřen od 11:00 do 18:00 hodin.

Ve čtvrtek 25. 10. bude chrám sv. Barbory otevřen pouze do 17:00 hodin.

• tel.: 327 515 796, 775 363 938
  • e-mail: info@khfarnost.cz
  • adresa: Barborská ulice, Kutná Hora

Pravidelné bohoslužby

Bohoslužeb se v chrámu svaté Barbory můžete zúčastnit:

• každou neděli v 7:00
  • každou postní středu v 18:00
  • na Boží hod velikonoční v 9:00
  • o Slavnosti Božího těla v 9:00
  • při Kutnohorském stříbření v 9:30
  • každou adventní středu v 18:00
  • na Boží hod vánoční v 9:00
  • na Silvestra v 16:00

Aktuální pořad bohoslužeb najdete zde.

Pravidelná otevírací doba

• Leden a únor               denně    10:00 – 16:00
  • Březen                         denně    10:00 – 17:00
  • Duben až říjen             denně    9:00 – 18:00
  • Listopad a prosinec     denně    10:00 – 17:00 (24. 12. zavřeno)

Při plánování návštěvy chrámu věnujte pozornost aktuálním výjimkám z otevírací doby.

Vstupné

Prohlídkový okruh chrámu sv. Barbory: přízemí a empory (vnitřní galerie v patře) chrámu, kaple Božího těla

• Dospělí                                                         120 Kč
  • Senioři od 65 let a studenti od 15 do 26 let   90 Kč
  • Děti od 6 do 15 let a držitelé průkazu ZTP    50 Kč
  • Děti do 6 let                                                     0 Kč

Zvýhodněná trojvstupenka: prohlídkový okruh chrámu sv. Barbory (včetně empor a kaple Božího těla), katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostel Všech svatých (kostnice) v Sedlci

• Dospělí                                                          220 Kč
  • Senioři od 65 let a studenti od 15 do 26 let   155 Kč
  • Děti od 6 do 15 let a držitelé průkazu ZTP    130 Kč

Aktuální ceník vstupného pro rok 2019 naleznete zde

Další služby

• Zapůjčení textu o historii chrámu (v různých jazycích)     zdarma
  • Zapůjčení audioprůvodce                                                   40 Kč
  • Prohlídka s průvodcem v češtině (nutná rezervace)         390 Kč
  • Prohlídka s průvodcem v angličtině (nutná rezervace    490 Kč
  • Výklad pro školní skupiny (nutná rezervace)                    200 Kč
  • V případě zájmu o prohlídku chrámu mimo pravidelnou otevírací dobu nás kontaktujte pro cenovou nabídku.

• WC (i bezbariérové) najdete v infocentru v těsné blízkosti chrámu.
  • Bezbariérový přístup je zajištěn pouze do přízemí chrámu; schodiště na emporu nedisponuje bezbariérovým opatřením. Děkujeme za pochopení.
  • V případě zájmu o konání svatebního obřadu najdete bližší informace zde.

Zobrazit jako Seznam

14.10.2018

Mše k výročí posvěcení chrámu

« 1 z 3 »

Pronájem a badatelská činnost

Pokud máte zájem v chrámu

•  uspořádat koncert či jinou vhodnou kulturní akci,
  •  natáčet reportáž, film, rozhlasový nebo televizní pořad,
  •  pořizovat profesionální fotografie,
  •  hledat podklady a inspiraci pro své studium či vědeckou práci,

kontaktujte nás alespoň s dvoutýdenním předstihem:

• Infocentrum u chrámu sv. Barbory
    tel.: 327 515 796, 775 363 938
    e-mail: info@khfarnost.cz
Historie

Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nádhera této stavby dodnes svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svých tvůrců. Chrám je zasvěcen panně Barboře, raně křesťanské mučednici, která je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků. Právě horníci se nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.

Počátky stavby, které sahají do druhé poloviny 14. století, jsou spojeny s věhlasnou parléřovskou hutí. Na její činnost navázala svou prací řada dalších geniálních umělců a stavitelů, mimo jiné i slavný Benedikt Ried. Ten je autorem tzv. empory (vnitřní galerie v patře katedrály), koncepce nezaměnitelných stanových střech a pochopitelně krouženého zaklenutí hlavního prostoru chrámu. V polovině 16. století, když v kutnohorských dolech došlo stříbro, musela být stavba provizorně ukončena. Následující staletí přinesla vlnu rekonstrukcí a výměn inventáře zejména v barokním duchu. Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá regotizace a celková obnova chrámu.

Chrám svaté Barbory je pestrou galerií zejména vzácných gotických fresek a kamenického umění, svou stopu zde však zanechaly všechny generace. Hlavní lodi vévodí renesanční kazatelna s barokním obložením. Učení a zbožní jezuité chrám vybavili množstvím barokních oltářů, soch a maleb. Štědří donátoři novogotické obnovy nechali začátkem 20. století vyzdobit velkou část oken vitrážemi, na nichž malíř František Urban ztvárnil řadu čistě křesťanských motivů, ale i významné události své současnosti. Na tuto tradici navázal v roce 2014 zatím poslední výtvarný počin: vitráž s motivem svaté Anežky Přemyslovny, která ozdobila poslední čiré okno v jižní lodi chrámu.